ocmp3.eu

Serwis wielotematyczny

Znaczenie zabawy: jak dzieci uczą się, bawiąc się

Napisane 07.04.2021 przez Wojtek

Tagi: dziecko, rozwój, zabawa, zabawki, wspólne gry, rozwój dziecka, czas wolny z dzieckiem,

Zabawa to jeden z najważniejszych aspektów życia dziecka. Dlaczego? Ponieważ przez zabawę w chowanego, placek i zabawę w domu, dzieci uczą się kreatywnego myślenia i interakcji społecznych.

Poprzez zabawę rozwijają się fizycznie i odkrywają mnóstwo umiejętności emocjonalnych,i uczą się, jak przetwarzać świat. Krótko mówiąc, zabawa ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka.


Ale jakie są korzyści z zabawy i jakiego rodzaju zaangażowania, zabawek i zajęć naprawdę potrzebują dzieci? Poprosiliśmy kilku ekspertów o rozważenie.

Korzyści z zabawy
Chociaż korzyści płynące z zabawy są niezliczone - zabawa pomaga dzieciom rozwijać się poznawczo , fizycznie, społecznie i emocjonalnie -jest więcej do zabawy niż zabawy i gry.


Ale jak dzieci uczą się przez zabawę? Cóż, to proste. Zabawa daje dzieciom szansę naśladowania tego, co widzą i ćwiczenia umiejętności. Daje im to ujście dla kreatywności i eksperymentowania, a zabawa pomaga im nauczyć się interakcji i komunikowania się z innymi.

Korzyści poznawcze
Zabawa promuje zdrowy rozwój i umiejętność krytycznego myślenia. Wzmacnia pamięć, pomaga dzieciom zrozumieć przyczynę i skutek oraz, według Mendeza, pomaga dzieciom odkrywać świat - i swoją w nim rolę.

„Małe dzieci uczą się, jak wszystko do siebie pasuje poprzez zabawę. Pozwala im używać zmysłów i zachęca do eksploracji i ciekawości, a umiejętności te są podstawą rozwoju intelektualnego i przetwarzania poznawczego ”.

Zabawa inspiruje również dzieci do udawania , tworzenia i wyobrażania sobie. Kreatywna, otwarta zabawa pomaga dzieciom tworzyć koncepcje, przeprowadzać burze mózgów i ćwiczyć umiejętności krytycznego myślenia.

Korzyści fizyczne
Fizycznie zabawa przynosi dzieciom kilka korzyści, a mianowicie rozwój ich umiejętności motorycznych i dużej motoryki.

„Zabawa sprzyja rozwojowi motorycznemu, zachęcając do ruchu [i] zrozumienia relacji przestrzennych, promując umiejętności planowania motorycznego oraz wspierając równowagę i zręczność” - mówi Mendez. „Wspiera również motorykę dużą, taką jak energia, wytrzymałość, elastyczność i świadomość ciała”.

Przykłady zabaw fizycznych obejmują bieganie, skakanie, pływanie, budowanie klocków, taniec, jazdę na rowerze i wspinanie się po drzewach. (Kiedy zapewniasz możliwości dla tego typu zajęć, pamiętaj o kluczowych środkach ostrożności - od kasków rowerowych po nadzór na basenie).

Korzyści społeczne
Zabawa jest również ważna dla rozwoju społecznego, ponieważ pomaga dzieciom nauczyć się interakcji z innymi.

Poprzez zabawę dzieci rozwijają zrozumienie społecznych oczekiwań i zasad, a zabawa daje możliwość dzielenia się przemyśleniami i pomysłami, słuchania i zawierania kompromisów.

Korzyści emocjonalne
Dodatkowo zabawa pomaga dzieciom zrozumieć i przetworzyć ich emocje.Na przykład, gdy dziecko przegrywa grę, uczy się radzić sobie ze smutkiem, złością i żalem. Zabawa pomaga również budować pewność siebie i zachęca do rozwoju ich tożsamości i poczucia własnej wartości.


Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu „Rodzicielstwo tydzień po tygodniu”
Jesteśmy tu dla Ciebie. Przyjazne wsparcie, porady i wskazówki dotyczące Twojej podróży rodzicielskiej dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.

Pomysły na zabawę
Sposoby zabawy dzieci różnią się w zależności od ich wieku i zainteresowań. Oto kilka pomysłów zarówno dla rodziców, jak i dzieci.

Dzidziusie
Zabawa z małymi dziećmi może wydawać się trudna - w końcu niemowlęta nie mogą siedzieć, raczkować, chodzić, mówić ani stać. Jednak według Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) nauka przez zabawę może rozpocząć się od pierwszego uśmiechu dziecka.

„Na tym etapie dzieci najbardziej interesują się twarzami - i uczą się, jak sprawić, by te twarze się do nich uśmiechały i śmiały. „Niemowlęta uwielbiają takie gry jak zabawa w chowanego. Pomaga uczyć ich o trwałości obiektu. Uwielbiają kontrastowe kolory i faktury. Pomyśl o grzechotkach i kawałkach pomarszczonego papieru, a oni uwielbiają hałasować. Niech eksperymentują, uderzając w różne garnki i patelnie, aby zobaczyć, jakie wydają dźwięki ”.

Prowadzenie rozmów z maluchem jest również bardzo ważne, ponieważ pomaga mu rozwijać umiejętności językowe.

Małe dzieci
Gdy Twoje dziecko rośnie, zwiększają się jego możliwości zabawy. Maluchy uwielbiają kolorowe przedmioty, takie jak odpowiednie do wieku piłki, samochody i klocki. Puzzle to świetny wybór , podobnie jak proste artykuły artystyczne, a zabawa w udawanie jest doskonała dla dzieci w tym wieku.

„Należy zachęcać małe dzieci do zabawy w udawanie przy użyciu lalek, klocków, zwykłych przedmiotów gospodarstwa domowego lub przebrania się” - mówi Mendez.

Regularnie czytaj swojemu maluchowi i zachęcaj je do kolorowania lub rysowania, ponieważ te czynności pomogą rozwinąć rozumienie, poznanie i zdolności motoryczne.

Przedszkolaki
Dzieci w wieku przedszkolnym są niezłomnie samodzielne. Rozumieją świat i swoje w nim miejsce iz tego powodu znaczna część ich gry w tym wieku ma charakter samokształceniowy i jest zorganizowana.

„Dzieci w wieku przedszkolnym dążą do niezależności we wszystkim, co robią” - mówi Jumaily. „Rodzice często zauważają, że nalegają nie tylko na wybór ubrania, ale także na samodzielne założenie go. Z tego powodu przedszkole to świetny wiek, aby wprowadzać zajęcia w pojedynkę, takie jak układanki, płytki magnetyczne, klocki LEGO i budowanie wież ”.

To powiedziawszy, ważne jest, aby pamiętać, że przedszkolaki potrzebują socjalizacji. To klucz do ich rozwoju. Wycieczki na plac zabaw i do parku to świetne sposoby, aby to zachęcić, podobnie jak gry takie jak tag, czerwone światło / zielone światło, i mówi Simon.

Dzieci w wieku szkolnym
Podobnie jak przedszkolaki, dzieci w wieku podstawowym i gimnazjalnym są bardzo niezależne. Są również bardzo skoncentrowani na działaniach szkolnych. Jednak zabawa jest nadal integralną częścią ich rozwoju.


Skutki uboczne braku gry
Zabawa pomaga dzieciom wyrosnąć na silne, zdrowe i niezależne jednostki. Pomaga im również w rozwoju emocjonalnym i zmniejsza stres . Jednak brak zabawy może mieć negatywne i długotrwałe skutki.

„ Badania pokazują, że kiedy dzieci nie mają okazji bawić się na łonie natury, są bardziej narażone na problemy z uwagą i zachowaniem” - wyjaśnia. „Bez odpowiedniej zabawy dzieci nie mają szans na rozwinięcie wyobraźni i zdobycie umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesu w miejscu pracy i życiu. Brak zabawy może również zahamować rozwój społeczny i emocjonalny jednostki ”.O autorze

Wojtek

Mam na imię Wojtek. Znajomi wołają na mnie Wojstas. Lubię słuchać muzykę, czytać książki. Od kilkunastu lat interesuję się rozwojem osobistym. To właśnie na temat szeroko pojętego rozwoju osobistego będę tutaj pisał. Zapraszam do komentowania.


O autorze

[AUTOR_NAZWA]

[AUTOR_OPIS]


O autorze

[AUTOR_NAZWA]

[AUTOR_OPIS]

Co spakować na relaksujący wypoczynek nad jeziorem

Każdy kocha weekend nad jeziorem. W tym artykule podam wszystkie moje najlepsze wskazówki, co zabrać nad jezioro, aby mieć najlepszą wycieczkę w historii. Załaduj bagaż do bagażnika , wskocz do samochodu i przygotuj się na relaksujący weekendowy wypad na łonie natury. Tylko nie zapomnij spakować niezbędnych rzeczy!

Czytaj więcej...

Losowy

Znaczenie zabawy: jak dzieci uczą się, bawiąc się

Zabawa to jeden z najważniejszych aspektów życia dziecka. Dlaczego? Ponieważ przez zabawę w chowanego, placek i zabawę w domu, dzieci uczą się kreatywnego myślenia i interakcji społecznych.Poprzez zabawę rozwijają się fizycznie i odkrywają mnóstwo umiejętności emocjonalnych,i uczą się, jak przetwarzać świat.

Czytaj więcej...